Artykuł o maszynach budowlanych

astępowane są przez maszyny, które mogą działać o wiele sprawniej i szybciej. Na początku widoczna była wyraźna mechanizacja prac budowlanych, a więc zastępowanie pracy człowieka pracą maszyny, przy czym jednak ten pierwszy musiał

Artykuł o maszynach budowlanych

Automatyzacja i robotyzacja prac budowlanych

Budownictwo jest tą dziedziną, w której proces oddziaływania nowoczesnych technologii jest w praktyce bardzo widoczny. Dziś prace ręczne zastępowane są przez maszyny, które mogą działać o wiele sprawniej i szybciej. Na początku widoczna była wyraźna mechanizacja prac budowlanych, a więc zastępowanie pracy człowieka pracą maszyny, przy czym jednak ten pierwszy musiał nią sterować. W dalszej kolejności mamy do czynienia z postępującą automatyzacją i robotyzacją. Automat nie wymaga pracy człowieka, ale wciąż wymaga jego nadzoru. Tymczasem robot może poszczególne zadania wykonywać bez kontroli ze strony osoby z zewnątrz.


Potrzebne części

Jak wiemy koparki i inne maszyny budowlane czasami się psują. W związku z tym kiedy nasza koparka odmówi posłuszeństwa niezbędna będzie naprawa. A do dobrej i skutecznej naprawy konieczne są odpowiednie części.

Gdzie można zdobyć części do koparki czy innych maszyn budowlanych? Jak używane części to raczej allegro ale jak chcemy nowe to zależy od tego jakiej marki jest nasza koparka.

Najlepiej jest wyszukać w Google wpisując nazwę marki np Caterpillar (często nazywany również CAT) wraz ze słowem części. Wtedy wystarczy się skontaktować z firmą a przyślą nam wszystkie części jakich będziemy potrzebowali.


Co to jest sprężarka?

Sprężarka ? maszyna energetyczna, której zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu (nadanie energii kinetycznej).

W sprężarce ciśnienie ssawne - ps jest nieznacznie niższe od ciśnienia atmosferycznego (na tyle tylko by zachować zdolność ssania), zaś ciśnienie tłoczne pt znacznie wyższe od atmosferycznego, jak na to wskazuje parametr ?.

Sprężarki, w których ps jest znacznie niższe, a pt tylko nieznacznie wyższe od ciśnienia otoczenia, nazywane są pompami próżniowymi.

Sprężarki w czasie pracy wydzielają dużą ilość ciepła, które musi być odprowadzone. Układy chłodzenia sprężarek są podobne do układów chłodzenia silników spalinowych. Dla mniejszych jednostek stosuje się chłodzenie bezpośrednie, dla większych pośrednie z chłodnicą. Sam sprężany gaz w wielu przypadkach jest również chłodzony poprzez chłodzenie między stopniowe (intercooler).

Sprężarki są szeroko stosowane zarówno w przemyśle (napęd różnego rodzaju narzędzi - kluczy pneumatycznych, szlifierek, wiertarek, młotów, piaskowanie, malowanie natryskowe, dystrybucja gazów technicznych, pompowanie opon samochodowych, przetłaczanie gazu ziemnego, podnoszenie ciśnienia w układach turbin gazowych, turbodoładowanie silnika spalinowego), transport materiałów sypkich, jak i w gospodarstwie domowym (chłodziarka, wentylator, odkurzacz, suszarka do włosów, i inne).

W technice występuje często konieczność uzyskiwania stosunkowo wysokich ciśnień sprężanego gazu. Ponieważ gaz jest ściśliwy, więc do jego sprężenia potrzebna jest znaczna ilość energii. Zapotrzebowanie energetyczne procesu sprężania można obniżyć poprzez zastosowanie chłodzenia międzystopniowego. Sprężanie przebiega wtedy w dwóch etapach: wstępnie sprężony gaz przepływa przez chłodnicę międzystopniową (będącą wymiennikiem ciepła), po czym jest dalej sprężany w następnej części sprężarki. Liczba chłodnic może być większa. Jeśli byłaby nieskończenie wielka, chłodzenie byłoby izotermiczne. Zwykle w technice stosuje się jedną chłodnicę międzystopniową. Korzyści energetyczne wynikają z mniejszej pracy sprężania gazu o niższej temperaturze. Wstępnie sprężony gaz (po sprężaniu adiabatycznym) posiada temperaturę odpowiednio wyższą od temperatury otoczenia, więc stosunkowo łatwo jest go schłodzić. Po schłodzeniu praca sprężania (praca pobrana przez sprężarkę do uzyskania odpowiedniego ciśnienia) będzie mniejsza.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Spr%C4%99%C5%BCarka



© 2019 http://domexokna.opole.pl/