Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.
Kompetentni, doświadczeni i przygotowani do pracy z pacjentem lekarze są teraz na wagę złota. Niestety - ze świecą ich szukać. Bardzo trudno znaleźć w tym momencie na rynku polskim taki gabinet dentystyczny, w którym pracowaliby lekarze z powołania. Najlepsi z nich już dawno zdążyli wyjechać za granicę w celu zwiększenia swoich zarobków. Mimo tego nie warto tracić nadziei. Dobry lekarz zajmujący się stomatologią jest co prawda wyjątkiem od reguły, ale wciąż można się na niego natknąć. Takiego lekarza na pewno będą cechować odpowiednie kompetencje. Ogromna wiedza to największy atut świetnych dentystów, ale liczy się także chęć do ciągłego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności. Dziedzina stomatologii nie stoi bowiem w miejscu, tylko cały czas prze do przodu i wymyśla kolejne fantastyczne rozwiązania. Kompetentny i profesjonalny dentysta musi mieć o nich pojęcie, a żeby tak się stało, nie może stanąć na laurach i zakończyć całej swojej drogi edukacji na ukończeniu studiów i otrzymaniu dyplomu.
Wszyscy dobrze wiemy z czym kojarzy się gabinet dentystyczny. Trzeba tam pójść, zapisać się w kolejkę, potem, gdy wreszcie przyjdzie czas wizyty, usiąść w fotelu (skądinąd wygodnym), poddać się nieprzyjemnemu (mówiąc delikatnie) zabiegowi, a potem jeszcze za to niemało zapłacić. Polska zajmuje niestety wysokie miejsca w rankingach państw europejskich, jeśli chodzi o problemy z uzębieniem. Winą za taki stan rzeczy obarcza się problemy z dostępnością do opieki dentystycznej, ceną wizyty u stomatologa, czy wycofanie gabinetów ze szkół. Przyszły dentysta kształci się pięć lat, potem jest zobowiązany odbyć jeszcze roczny staż, gdzie zarabia około 1000 zł miesięcznie. Przeciętne zarobki dentysty trudno oszacować, gdyż poza pracą na etacie, leczy on jeszcze w prywatnych gabinetach. Szacuje się, że zarabia średnio około 4600 zł. Zarobki te, i to ile za wizytę się płaci, to i tak niewiele, w porównaniu z tym, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej. Chore zęby bolą, wyglądają nieestetycznie, a poza tym, mają nawet zły wpływ na zdrowie organów wewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że bakterie namnażające się w chorym zębie wędrują do organów takich jak żołądek, płuca i tam powodują problemy zdrowotne.
Dentysta, to chyba jeden z najbardziej nie lubianych przez Polaków , lekarzy. Tylko czy faktycznie musi tak być? Zdecydowanie nie. Kiedy będziemy dbać o nasze uzębienie odpowiednio, regularnie odbywać wizyty w gabinecie, nie będziemy musieli przed każdą wizytą drżeć. Stomatolog to nic strasznego. Starsi ludzie mogą mieć uprzedzenia co do niego. Może dlatego, że w ich czasach dentysta nie miał tylu narzędzie i wiedzy co dzisiejszy lekarz. Teraz gabinet dentystyczny oferuje nam profesjonalną opiekę jak również znieczulenia, które poprawiają komfort naszych wizyt. Istotne jest aby uczyć już nasze dzieci od małego, że stomatolog to nic strasznego. Pod żadnym pozorem nie warto straszyć dzieci wizytom w gabinecie dentystycznym. Będzie to efektem późniejszej niechęci do dentysty. Jak dobrze wiemy zdrowe zęby to podstawa. Tym samym nie wolno zwlekać z wizytami. Czym później wybierzemy się na wizytę tym będzie gorzej dla nas. Dbajmy o zęby każdego dnia myjąc przynajmniej dwa razy dziennie. Dzięki temu będziemy mieli piękny, zdrowy uśmiech.
Każdą fobię można zwalczyć, ale najpierw wypadałoby ją rozpoznać i trochę się w nią wgłębić. Tak samo należy postąpić z odczuwalnym lękiem przed lekarzem, jakim jest dentysta. Obawa sama z siebie nie przeminie. Często nie pokonają jej też próby wmówienia sobie, że w końcu wizyty stomatologiczne są czymś normalnym i wszyscy ludzie z nich korzystają, dlatego nie ma się czego bać. W większości przypadków lęki bywają niestety irracjonalnie. Nie da się ich wyjaśnić na chłopski rozum, dlatego terapeuci przeważnie zalecają, by na spokojnie je zanalizować. To, że stomatolog przeraża praktycznie wszystkich, ma oczywiście jasną przyczynę. Tego rodzaju lekarz narusza w końcu jedną z bardziej intymny sfer ludzkiego ciała, a jeszcze do tego wykonuje w tej przestrzeni rozmaite zabiegi, które mogą być odczuwane jako spore zagrożenie. Gabinet dentystyczny w pewnym stopniu pozbawia też pacjentów kontroli nad sytuacją, co jeszcze bardziej maksymalizuje ich lęki. Znając przyczynę swoich obaw, na pewno łatwiej można będzie je zwalczyć.