Hydraulika siłowa

połączonych części, których zadaniem jest przekazywanie energii lub sterowanie za pośrednictwem cieczy hydraulicznej pod ciśnieniem, w układzie zamkniętym. Działanie układu hydraulicznego opiera się na wymuszonym i sterowanym prz

Hydraulika siłowa

Podstawowe części

Obecnie największe znaczenie ma tzw. hydraulika siłowa, która zajmuje się głównie opracowywaniem i wykorzystaniem układów hydraulicznych. Układem hydraulicznym jest zespół wzajemnie połączonych części, których zadaniem jest przekazywanie energii lub sterowanie za pośrednictwem cieczy hydraulicznej pod ciśnieniem, w układzie zamkniętym. Działanie układu hydraulicznego opiera się na wymuszonym i sterowanym przepływie cieczy hydraulicznej, która wykonuje pracę. Ruch cieczy jest tu wymuszany przez pompę, natomiast energia jest odbierana przez siłowniki hydrauliczne (albo cylindry hydrauliczne - zmieniające energię strumienia cieczy w ruch prostoliniowy albo silniki hydrauliczne, zmieniające energię strumienia cieczy na ruch obrotowy). Podstawowe części większości układów hydraulicznych to m.in.:

zbiornik z cieczą hydrauliczną,
zawór zwrotny,
pompa hydrauliczna,
filtry
zawór regulujący dopływ cieczy hydraulicznej do silnika hydraulicznego,
silnik hydrauliczny,
zawór regulujący dopływ cieczy hydraulicznej do siłownika hydraulicznego,
siłownik hydrauliczny,
odpowietrzanie.

Wzrost popularności układów hydraulicznych jest szczególnie duży od czasu II wojny światowej. W przypadku urządzeń przemysłowych, rolniczych, budowlanych czy górniczych systemy te skutecznie współzawodniczą z ich mechanicznymi lub elektrycznymi odpowiednikami. Główną ich zaletą jest wszechstronność i wydajność oraz łatwość sterowania i dokładność (szybka reakcja na czynności wykonywane przez operatora). Są one zdolne do wytwarzania sił sięgających od kilku gramów do tysięcy ton.

Systemy hydrauliczne są bardzo ważnym źródłem przekazywania energii m.in. w nowoczesnych samolotach (hamulce, wypuszczane podwozie), samochodach (układ kierowniczy, ciężarówki wywrotki).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydraulika


Czego dotyczy mechanika siłowa?

Zazwyczaj hydraulika siłowa dotyczy wytwarzania, ale i naprawiania urządzeń takich, jak pompy hydrauliczne czy silniki hydrauliczne. Bardziej wtajemniczeni wiedzą jednak, jak bogate jest to pojęcie. Naprawy związane z hydrauliką siłową obejmują również na przykład serwisowania zepsutych rozdzielaczy, zaworów czy zasilaczy hydraulicznych. Wiele tego typu rozwiązań jest stosowanych w codziennym życiu. Bardzo powszechnie można także spotkać się z tym, że hydraulika siłowa i naprawa maszyn budowlanych są ze sobą niezwykle blisko związane, a popularność tego typu maszyn jest naprawdę olbrzymia. Instalacje hydrauliczne związane są z wieloma rodzajami maszyn, nie tylko tych budowlanych, ale i na przykład tych stosowanych w rolnictwie.


Fachowiec gwarantem długoletniej działalności sprzętu bez usterki

Chociaż hydraulika siłowa i naprawa maszyn budowlanych są dość skomplikowane i fachowiec musi posiadać odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania tego typu operacji, to jednak istnieje wiele zakładów specjalizujących się w tej dziedzinie. Z uwagi na fakt, że cena maszyn budowlanych czy na przykład maszyn rolniczych niejednokrotnie jest bardzo wysoka, trzeba zawsze zwracać uwagę na to, do kogo udajemy się w celu naprawienia usterki. Najlepiej wybierać doświadczonych fachowców, dzięki usługom których nas sprzęt uniknie ponownych, szybkich usterek. Wielu właścicieli takiego sprzętu posiada znajomych wśród mechaników, co pozwala na zwiększenie pewności co do jakości wykonywanej usługi.



© 2019 http://domexokna.opole.pl/