Podczas pracy transformatora rzeczywistego, czyli podczas przenoszenia energii z uzwojenia pierwotnego do wtórnego, tracona jest część mocy.Ma to miejsce w rdzeniu transformatora (tzw.
Stosunek mocy po stronie wtórnej do mocy pobieranej przez transformator określa sprawność transformatora. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator
Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu na wysoką cenę nie ma na nie popytu na rynku krajowym.Natomiast są kupowane np.
w USA czy w Niemczech. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator
W transformatorach stosuje się kilka rodzajów uzwojeń, najczęściej występującym jest uzwojenie cylindryczne, gdzie oba uzwojenia (pierwotne i wtórne) wykonane są w formie koncentrycznych cylindrów. Oba cylindry osadzone są na jednej kolumnie..Uzwojenie dolne osadzone jest bezpośrednio na kolumnie, a uzwojenie górne na uzwojeniu dolnym.
Oba uzwojenia są oddzielone izolacją, zarówno od kolumny, jak i od siebie. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator