Ogólnie o ogrodach

dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji...roślin uprawnych. Stosowana od starożytności (starożytny Egipt, Mezopotamia, starożytny Iran, Indie, Sri Lanka, Chiny, Peru). Wielowiekowy rozwój rol

Ogólnie o ogrodach systemy nawadniania ogrodów gliwice
O ogrodach - projektowaniu, aranżacji i nawadnianiu

Trochę teorii - nawadnianie

Irygacja (nawadnianie, system irygacyjny) ? jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji...roślin uprawnych.

Stosowana od starożytności (starożytny Egipt, Mezopotamia, starożytny Iran, Indie, Sri Lanka, Chiny, Peru). Wielowiekowy rozwój rolnictwa nawadnianego doprowadził do wykształcenia się odmiennych systemów nawadniania. Różnią się one od siebie czynnościami nieznanymi innym systemom rolnictwa: sposobami poboru wód i ich doprowadzenia na miejsce przeznaczenia (na pole uprawne), sposobami rozprowadzania wód po polu, sposobami podnoszenia wód (gdy ich poziom jest niższy niż poziom pola, wyrównywaniem lub niwelacją poziomu pól, jeśli są one nierówne oraz ewentualnie sposobem odprowadzenia nadmiaru wód).

Źródłem wody mogą być zbiorniki wodne naturalne i sztuczne, wody powodziowe, rzeki, kanały, studnie i ścieki. Budowa i eksploatacja urządzeń nawadniających jest kosztowna, dlatego opłacają się one tylko w produkcji intensywnej. Niekiedy z wodą wprowadza się również składniki pokarmowe roślin, gdy wykorzystuje się ścieki lub dodaje nawóz do wody deszczowanej. Przy deszczowaniu roślin następuje zmywanie licznych szkodników, takich jak mszyce, przędziorki, pchełki. Stopień tego zmywania zależy od gatunku rośliny ? najsilniejsze jest na bobiku, kapuście i burakach, znacznie słabsze na ziemniakach, lucernie i koniczynie. Nawadnianie może mieć także skutki ujemne, jeżeli wykonuje się je zbyt często, zbyt intensywnie (niszczenie struktury gleby podczas deszczowania) lub dawki polewowe są zbyt duże. Ilość wody, która powinna być dostarczona w ciągu okresu wegetacyjnego, zależy od potrzeb wodnych roślin, planowanego plonu, ilości opadów i stanu uwilgotnienia gleby, a także od systemu nawadniania; wynosi ona od kilku do kilkunastu tys. m?/ha. Jednorazowe dostarczenie takiej ilości wody przekraczałoby maksymalną pojemność wodną czynnej warstwy gleby, dlatego normę dzieli się na dawki polewowe i dostarcza je w odpowiednich odstępach czasu, stosownie do potrzeb roślin. Nieodpowiednie nawadnianie może spowodować nadmierne uwilgotnienie gleby, a nawet doprowadzić do zabagnienia. Ujemną konsekwencją nawadniania jest zubożenie naturalnych zbiorników wody, wymywania składników pokarmowych (ługowanie) i zagrożenie chorobami przenoszonymi razem z wodą lub ściekami i skażenie gleb wodami niedostatecznie czystymi.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Irygacja_(rolnictwo)


Nasz ogród idealny

Wyróżniamy wiele stylów projektowania ogrodów. Trudno powiedzieć, jaki jest obecnie najpopularniejszy - bardzo dużo zależy również od tego, jak wygląda nasz dom. Jeżeli jest nowoczesny, to ogród powinien być w miarę wierny tej dominancie. Ale równie dobrze sprawdzi się, na przykład ogród japoński, którego harmonijność i prostota ładnie wtopią się w niewyróżniający się formą architektoniczną budynek. Z innej strony patrząc.

Kreowanie przestrzeni jest niezwykle interesującym zagadnieniem. A czym jest projektowanie ogrodu, jak nie tym właśnie? Zależy nam na tym, aby nasz ogród był nie tylko piękny, ale także praktyczny w użytkowaniu - zasadniczo większość z nas nie ma wystarczającej ilości czasu na to, aby traktować ogrodnictwo jako hobby. Dobrze jest jeśli wiemy przynajmniej w zarysie czego chcemy. Ale realizacją może się zająć kompetentny projektant. W tym temacie dodam jeszcze jedno.

Wątek jest całkiem ciekawy. Inwestując w nasz ogród, tak naprawdę dbamy o swój komfort - dobrze zaprojektowany będzie idealnym miejscem do odpoczynku - nie tylko biernego, ale również wśród przyjaciół przy zorganizowanym przez nas garden party. Piękny ogród to nie wszystko - tak naprawdę funkcji ogrodu jest znacznie więcej. Oczywiście, jeśli nie posiadamy dużej działki, trudniej będzie nam wszystko dobrze zaaranżować. Jednak mimo to zdecydowanie warto się postarać! Natomiast z innej strony na to patrząc.


Ogród - o kosztach

Zostańmy przy kwestiach finansowych. Urządzanie ogrodu to naprawdę trudne wyzwanie, na które niewielu ma chęci i czas. Jednak z poprzedniego wyliczenia wynika, że jeśli marzymy o posiadaniu własnego ogrodu, lub chociażby ogródka, a nie mamy odpowiedniego przekonania, to przyjdzie nam za to całkiem sporo zapłacić. Oczywiście cena jest uzależniona między innymi od tego, jak bardzo ten ogród ma być "bezobsługowy". Przecież bez automatycznego systemu nawadniania da się żyć. Bez pięknych, aczkolwiek wymagających, roślinek również. Nie poddawajmy się patrząc na takie wyliczenia, tylko weźmy pod uwagę nasze priorytety. Być może na początek wystarczy nam tylko trawnik i skalniak, a potem dojrzejemy (lub nasze portfele dojrzeją) do czegoś więcej? A może odkryjemy jednak w sobie zacięcie ogrodnika i damy radę ze wszystkim sami? W końcu internet jest pełny łatwo dostępnych wiadomości, nie trzeba być ogrodnikiem, wystarczy poświęcić trochę czasu na zdobycie informacji. No i taki własnoręcznie zaprojektowany ogród na pewno da nam większą satysfakcję.



© 2019 http://domexokna.opole.pl/