Jak zmniejszyć rachunki za prąd?
Rachunki za prąd dla wielu osób są sporym obciążeniem finansowym. W dzisiejszym świecie wykorzystujemy przecież mnóstwo urządzeń, które bazują na elektryczności. Jak zmniejszyć koszty ponoszone z tytułu korzystania z energii elektrycznej? Bardzo dobrym sposobem na taką zmianę jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Chociaż budowa instalacji fotowoltaicznej czy zamontowanie kolektorów słonecznych jest dość kosztowne, to jednak korzystanie z takiej instalacji dość szybko się zwraca. Co więcej, korzystając z takiego źródła energii działamy w sposób zupełnie ekologiczny. Takie rozwiązanie ma zatem same atuty. Energia słoneczna staje się coraz bardziej rozpowszechnionym źródłem energii i nic dziwnego, ponieważ warto zainwestować w taką instalację.
Co to jest usłonecznienie?
Usłonecznienie ? czas podany w godzinach, podczas którego na określone miejsce na powierzchni Ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne.
Wyróżnia się usłonecznienie:
możliwe ? możliwy czas bezpośredniej operacji Słońca zależny tylko od długości dnia,
rzeczywiste ? rzeczywista suma godzin słonecznych w ciągu doby zależna od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba,
względne - stosunek usłonecznienia rzeczywistego do możliwego, eliminujący wpływ na wielkość usłonecznienia różnej długości dnia w ciągu roku i w różnych szerokościach geograficznych.
Usłonecznienie zależy od:
długości dnia, warunkowanej:
położeniem geograficznym
porą roku
zachmurzenia
Do pomiaru usłonecznienia służy urządzenie zwane heliografem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Us%C5%82onecznienie
Fakt z Wikipedii - ekologia człowieka
Ekologia człowieka (ang. Human Ecology) - dziedzina nauki, zajmująca się człowiekiem i jego otoczeniem.
Ekologia człowieka ma na celu badanie jednostki gatunku człowiek rozumny (Homo sapiens) jako podmiotu szeregu procesów na poziomie biologicznym (gatunkowym, środowiskowym) oraz sztucznym (wytworzonym przez samego człowieka: kultura, struktura społeczna, przekształcone elementy otoczenia) - przyroda + kultura + człowiek. Zdaniem badaczy nie można uzyskać pełnego obrazu człowieka rozumnego bez badania jego otoczenia. Ponieważ sprowadzanie ekologii człowieka jedynie do sfery biologicznej daje obraz niepełny, dziedzina ta nawiązuje do innych dyscyplin, takich jak: geologia, geografia, mikrobiologia, botanika, zoologia, genetyka, systematyka, antropologia, psychologia, etnologia, socjologia, ekonomia czy polityka.
W ramach ekologii człowieka wyróżnia się autekologię człowieka i synekologię człowieka.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia_cz%C5%82owieka