Transport i przewóz osób. Krótko i na temat

kresie przewozu osób i ładunków (taksówkach). Taksometry służą do obliczania (według ustalonych taryf) należności za długość drogi przebytej przez taksówkę lub za czas wynajęcia tej taksówki. Wyróżniamy dwa systemy naliczania opła

Transport i przewóz osób. Krótko i na temat

Taksometr z Wikipedii

Taksometr ? w przeszłości mechaniczny a obecnie elektroniczny przyrząd pomiarowy instalowany w pojazdach służących do usługowego prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób i ładunków (taksówkach). Taksometry służą do obliczania (według ustalonych taryf) należności za długość drogi przebytej przez taksówkę lub za czas wynajęcia tej taksówki. Wyróżniamy dwa systemy naliczania opłaty za kurs: system S i system D.

System pojedynczy naliczania opłaty S (ang. Single Application of Tariff).

Opłata naliczana jest z wykorzystaniem taryfy drogowej albo taryfy czasowej w zależności od prędkości z jaką porusza się taksówka w porównaniu do prędkości granicznej równej ilorazowi wartości taryfy czasowej przez wartość taryfy drogowej. Dla prędkości taksówki większej od prędkości granicznej opłata jest naliczana z drogi a w przeciwnym przypadku z czasu. System ten jest obecnie użytkowany w Polsce.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr


Przewóz osób na dalszych odległościach

Krajowy przewóz osób wykonywany jest na terenie jednego województwa oraz na terenie całego kraju. Przewóz osób wykonywany na terenie województwa zwykle jest bardzo tani i nie trzeba za bardzo martwić się o to, o której godzinie będzie można dojechać do celu podróży, ponieważ autobusy poruszające się po niewielkich odległościach jeżdżą bardzo często.

Natomiast w przypadku przewozów organizowanych na dalszych odległościach trzeba już najczęściej dokonać rezerwacji miejsca w autobusie, żeby móc spokojnie dojechać do celu podróży bez obawy o to, że nie będzie można wyjechać o wybranej przez siebie godzinie. Poza tym taki przewóz zwykle jest przewozem przyspieszonym, a autobusy dalekobieżne nie zatrzymują się na wszystkich przystankach.


Formy transportu miejskiego

Na terenach miast wykonywane są różne formy transportu co bardzo ułatwia mieszkańcom miast codzienne funkcjonowanie. Mogą oni więc korzystać z państwowego transportu miejskiego oraz z transportu prywatnego. Państwowy transport miejski opłacany jest na zasadzie kasowania biletów lub kupowania biletów miesięcznych.

Natomiast prywatny transport miejski wykonywany jest na zasadzie wniesienia odpowiedniej opłaty, która zwykle jest nieco mniejsza od opłaty za przejazd państwową komunikacją miejską. Zdarza się również, że na terenie niektórych miast wykonywany jest bezpłatny transport miejski. Przeznaczony jest on dla studentów, dla osób starszych i dzieci lub dla wszystkich pasażerów. Wszystko zależy od tego, jak wiele środków pieniężnych miasto może przeznaczyć na transport swoich obywateli.



© 2019 http://domexokna.opole.pl/