Zadbaj o swój dom i ciało- dobre rady

zent mydła marsylskie sklep. Istotne jest też, aby kosmetyki do ciała czy środki czystości nie nie podrażniały nam skóry....Zapraszam do przeczytania tego artykułu.Mycie, czyszczenie i wycieranie bez użycia chemiiKiedyś nasze mamy

Zadbaj o swój dom i ciało- dobre rady Bardzo lubimy kiedy w naszej łazience czy też kuchni roznosi się przyjemny zapach kosmetyków. jednak nie wszystkie środki mają ładną woń. Od czasu do czasu można zaszaleć i kupić sobie, czy tez na prezent . Istotne jest też, aby kosmetyki do ciała czy środki czystości nie nie podrażniały nam skóry....Zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Mycie, czyszczenie i wycieranie bez użycia chemii

Kiedyś nasze mamy, czy też babcie dawały radę sprzątać bez tych wszystkich nowych wynalazków chemii gospodarczej. Czasy gdzie najlepszym środkiem na czyszczenie były rzeczy, które każda szanująca się gospodyni miała w kuchni. Do praktycznie każdego rodzaju zabrudzeń kuchennych używało się octu i sody oczyszczonej, to samo w łazienkach. Do mycia szyb genialne mikstury soku z cytryny i innych dodatków. Domy lśniły i to bez użycia środków chemicznych, które mogłyby podrażnić naszą skórę. Dzisiaj wiele gospodarstw domowych wraca do ekologicznych środków czystości.


Definicja detergentów

Detergenty

sole sodowe estrów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami (np. laurylosiarczan sodu)
związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd.
Czasami przez "detergenty" rozumie się wszelkie środki czyszczące jako takie. W przemyśle środków czystości rozgranicza się jednak wyraźnie "detergenty właściwe" - w sensie pierwszej definicji oraz pozostałe składniki środków czyszczących - takie jak nabłyszczacze, dodatki koloryzujące, dodatki zapachowe, odżywcze, antystatyczne, wybielające itp.

Detergenty utożsamia się czasem z surfaktantami, co jednak nie jest poprawne, gdyż nie wszystkie detergenty działają jak surfaktanty i nie wszystkie surfaktanty są stosowane jako detergenty.

Detergenty "czyszczą" dzięki temu, że działają na brud/nieczystości na następujące sposoby:

zachowują się jak surfaktanty - ułatwiając mieszanie się brudu z wodą (lub innym rozpuszczalnikiem) ułatwiają zwilżanie mytych powierzchni
zmieniają pH powierzchni, co prowadzi do zrywania wiązań wodorowych którymi brud jest związany z powierzchnią lub zmiana pH prowadzi do rozkładu substancji tworzących brud
obniżają twardość wody, dzięki czemu woda lepiej zwilża powierzchnię i łatwiej rozpuszczają się w niej związki jonowe, tworzące brud
rozkładają brud poprzez reakcję utlenienia
działają enzymatycznie poprzez katalizowanie reakcji prowadzących do rozkładu cząsteczek organicznych tworzących brud
działają pianotwórczo - zwiększając powierzchnię styku brudu ze środkiem myjącym
Liczba związków chemicznych stosowanych jako detergenty jest bardzo duża i ciągle poszukuje się nowych. Skład detergentów stosowanych w danym środku czyszczącym wynika z faktu co ma być myte, czym to coś jest zwykle zanieczyszczone oraz jak ma się odbywać proces mycia.

Np: detergentem do czyszczenia szkła laboratoryjnego jest chromianka lub roztwór wodorotlenku potasu w etanolu. Są to bardzo skuteczne i tanie detergenty, jednak ich użycie w warunkach domowych groziłoby fatalnym skutkami, gdyż są to środki żrące. Stąd do ręcznego mycia naczyń stosuje się dużo mniej skuteczne detergenty oparte na łagodnych, nie uszkadzających dłoni surfaktantach pianotwórczych. Z kolei, użycie pianotwórczych sufraktantów w zmywarkach, czy płynach do mycia szyb samochodowych skutkowałoby niepotrzebnymi trudnościami ze spłukiwaniem piany z mytych powierzchni. Stąd w tego typu zastosowaniach stosuje się surfaktanty niepianotwórcze połączone z solami amoniaku, które przyspieszają spływanie warstwy środka myjącego z powierzchni.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Detergenty


Alternatywy dla detergentów - są?

Ekologiczne produkty zyskują na popularności. Wierzymy w ich jakość oraz w to, że nie zatruwamy środowiska. Warto się przyjrzeć organicznym kosmetykom i ekologicznym środkom czystości. Czy warto się skusić? Proszki do prania są skuteczne, ponieważ zawierają m.in fosforany, które potem stają się bardzo dużym problemem w przyrodzie. Biorąc pod uwagę , że coraz łatweij o ekologiczny zamiennik warto trochę poeksperymentować - to wcale nie musi duzo kosztować. Poczytajmy opinie na forach internetowych, poszukajmy alternatywy - ekologicznie nie zawsze znaczy drożej, i nie zawsze znaczy że mniej skutecznie.


Kosmetologia XXI wieku

Wykorzystanie chemii w gospodarstwach domowych biorąc pod uwagę ostatnie lata zwiększyła się dość znacznie. Odeszliśmy od starych metod, które wcale nie są złe. Niektórzy próbują wrócić do tych ekologicznych środków. Patrząc jednak na kosmetyki rozwój współczesnej kosmetologii przyczynił się dość znacznie do poprawy higieny i stanu naszej skóry i włosów. Rozmaite dodatki i wyciągi z różnych roślin pomagają nam dbać odpowiednio o nasze ciało. Oczywiście wszystko z umiarem i pamiętajmy, że chemia to dalej chemia, nawet ta najbardziej nieszkodliwa w dużych ilościach może zaszkodzić.


Kosmetyki - zapach to nie wszystko

Kosmetyki kupujemy z różnych powodów. Nie tylko dlatego, że chcemy pięknie wyglądać, lecz również z tego powodu, że przyciąga nas ładne opakowanie i piękny zapach. Weile kobiet własnie zapachem kieruje się przy wyborze kosmetyków i nie chodzi tu wcale o perfumy, lecz o żele pod prysznic, czy szampony do włosów. Jednak warto pamiętać o tym, że to własnie te aromaty są bardzo częstym powodem alergii. Oczywiście, zapach ma znaczenie, jednak przede wszystkim warto wybrać kosmetyk (zwłaszcza pielęgnacyjny) dopasowany do naszych potrzeb i właśnie na to warto zwracać uwagę, Jeśli chcesz mieć piękne włosy, to zapach szamponu naprawdę w tym nie pomoże - skup się na właściwościach. I naprawdę - warto się zastanowić nad tymi produktami, które są bardziej naturalne w składzie, ale mniej intensywne w zapachu.



© 2019 http://domexokna.opole.pl/